Pisanie prac magisterskich z socjologii, a rynek pracy

Pisanie prac magisterskich z socjologii nie jest dla wielu studentów rzeczą łatwą i przyjemną. W poniższym artykule skupimy się nad rozmaitymi opcjami zawodowymi, które czekają dla absolwenta socjologii.  Należy pamiętać, że rynek pracy szybko się zmienia i trzeba dostosowywać się do niego.

Zacznijmy od rzeczy podstawowej, jaką jest praca w zawodzie socjologa. Pracy w zawodzie socjologa nie ma zbyt dużo. Z reguły są to stanowiska na publicznych uczelniach. Jak pokazują badania, na pracę w zawodzie liczy obecnie co dziesiąty student socjologii. Studenci tego kierunku są świadomi, tego, że muszą być otwarci na rozmaite ścieżki kariery.

Mądry absolwent socjologii traktuje swoje wykształcenie jako punkt wyjścia do rozwijania się w wielu innych dziedzinach.  Taką dziedziną jest, chociażby marketing. Badania marketingowe są bardzo zbliżone do tych, które przeprowadza się w socjologii. Zarówno jedne, jak i drugie bazują na poznaniu ludzkich opinii. Socjolog zawsze może szukać pracy w firmach, które zajmują się wykonywaniem badań marketingowych oraz instytutach badawczych.  Socjolog posiada odpowiedni warsztat oraz umiejętności, które mogą mu się przydać w tej właśnie branży. Pisząc swoją pracę magisterską z socjologii,  warto pisać na temat, który wiąże się z marketingiem. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej będzie się później odnaleźć w marketingu.

Socjolog może pracować zawsze w sprzedaży. Obecnie handlowiec to osoba najbardziej poszukiwana na polskim rynku pracy. Z racji tego, że humaniści mają z reguły bardzo rozwinięte zdolności interpersonalne, odnalezienie się w sprzedaży dla socjologa, nie powinno być trudne. Inną opcją jest praca w charakterze trenera jakiejś dyscypliny związanej z biznesem. Opcji jest naprawdę dużo.

Trzeba pamiętać, że istnieją w wielu firmach możliwości awansu wewnętrznego.  W  firmach tych liczy się po prostu zaangażowanie, talent i predyspozycje. Jeśli je mamy, wówczas zawsze możemy awansować.

Pisanie prac magisterskich z socjologii, a rynek pracy – refleksje.

Pisanie prac magisterskich z socjologii to jedynie wstęp do wielkiej kariery. Obecnie w Polsce brakuje pracowników. Otrzymanie pracy jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze parę lat temu. Trzeba mieć stale otwarte oczy i być gotowym do podejmowaniu wielu wyzwań. Ukończenie socjologii nie zamyka nam drzwi, do wielu prestiżowych posad.  Samo skończenie studiów nie powinno kończyć naszej edukacji. Wręcz przeciwnie. Powinniśmy cały czas rozwijać swoje kompetencje, aby osiągąć oczekiwane sukcesy zawodowe.

Dodaj komentarz